Dagligleder i Bjørnson Ingrid (2)

17 år med Bjørnson i ryggen 

Siden 2008 har Bjørnson organisasjonspsykologene vært en viktig støtte for utviklingen av Kreftomsorg Rogaland som organisasjon. Bjørnson jobber hver dag for å utvikle gode ledere, sammensveisende team og robuste organisasjoner. 

Kreftomsorg Rogaland tok først kontakt med Bjørnson i håp om at de kunne bistå med økonomisk støtte. 

– Etter å ha hørt hva organisasjonen jobber med og står i hver dag, så jeg ganske umiddelbart at det dere trenger fra oss er kompetansen – og den skulle dere få, sier Ingrid Ottesen, daglig leder. 

Organisasjonspsykologene ble stiftet i 2001 med mål om å gjøre kunnskap om psykologi mer tilgjengelig og relevant for næringslivet. I dag består Bjørnson av 17 fast ansatte plassert i Rogaland, i tillegg til et nasjonalt nettverk av assosierte konsulenter. 

– Teamet har bred kompetanse innen psykologi, organisasjonspsykologi, ledelse, organisasjonsutvikling og strategi. Og for å gi best mulig hjelp kombinerer vi vår fagekspertise med bruk av praktiske verktøy og digitale produkter, fortsetter Ottesen.  

Kartlegging og teambuilding

Det første møtet med Kreftomsorg Rogaland gjorde inntrykk. 

– Det var sterkt å høre om arbeidet dere gjør for kreftrammede, pårørende og etterlatte. Min vurdering var at det er sårbart å være i en organisasjon med en så krevende og viktig oppgave . Derfor mente jeg at vår kompetanse kunne være verdifull. 

Bjørnson har gjennom årene støttet KOR på ulike områder for å utvikle organisasjonen. For daglig leder, Inger Marie Farbrot, har Bjørnsons kompetanse vært viktig. 

– Det er en stor fordel å ha en støttespiller og sparringspartner i ulike organisatoriske prosesser, sier Fabrot. 

Daglig leder i KOR, Inger Marie Farbrot er takknemlig for samarbeidet. Foto: Elisabeth Tønnessen.

Bjørnson har også hatt egne fellessamlinger sammen med de ansatte i organisasjonen. 

– Det er fint at de tar seg tid til å bli kjent med KOR på den måten. Prosessene Bjørnson har hatt sammen med oss, og den grundige kartleggingen av organisasjonen, har vært svært nyttige for både arbeidsmiljøet og teambuilding, fortsetter Farbrot.

Ottesen tror at en slik ekstern støtte kan være nyttig for de fleste organisasjoner. 

– Har man lignende kompetanse internt i organisasjonen, vil behovet for ekstern støtte være mindre. Samtidig tror jeg det er verdifullt å ha en samarbeidspartner og en å sparre med, som har et eksternt perspektiv og litt distanse til organisasjonen. Dette er kanskje spesielt viktig for ledere som ofte står alene i krevende beslutninger.

Tre ulike innganger 

Bjørnson bidrar gjerne på følgende måter når de skal engasjere seg i en organisasjon: forebyggende, gjennom å “reparere”, eller utviklende gjennom langsiktig samarbeid.

Førstnevnte kan være nyttig i forkant av en endring eller en større omstilling. 

– Vi kan komme inn og være en sparringspartner og støttespiller før endringsprosessen. I slike tilfeller fokuserer vi på hva som er viktig for leder og organisasjon nå, for å ruste dem til å stå gjennom endringene på en god måte og gjøre gode grep for å sikre at endringene får ønsket effekt. 

Når Bjørnson går inn for å “reparere”, er det ofte en konflikt eller et utfordrende arbeidsmiljø som ligger til grunn. 

– Her kan vi bidra i “opprydningen” ved å hjelpe til å håndtere konflikten og bidra til at partene kommer best mulig, og helst styrket ut av situasjonen. 

Et stort team som brenner for organisasjonsutvikling. Foto: Bjørnson.

I et langsiktig samarbeid fungerer Bjørnson ofte som en støttespiller for toppleder, ledergruppe eller HR. Dette innebærer å bidra til å løfte og utvikle organisasjon og ledere gjennom planlagte utviklingsprogram og dag til dag support.

– Da trenger det ikke nødvendigvis være noe spesifikt, men heller et ønske om samarbeid og et partnerskap basert på vår kompetanse og ekspertise. 

KOR faller inn under den sistnevnte kategorien, og Ottesen ser på et langvarig samarbeid som en stor fordel. 

– Da har vi historikken og vet hva som har blitt gjort tidligere. Det gjør oss i stand til å gi mer presise råd. Denne måten å jobbe på er både gunstig og økonomisk, spesielt for det menneskelige. For det koster å få konflikt, dårlig arbeidsmiljø og stressede medarbeidere. 

Gjør ledere og organisasjoner klar for en ny fremtid

I Bjørnson jobbes det etter tankegangen “bra” til “bedre”. 

– Det er utrolig tilfredsstillende å se når en organisasjon opplever positiv vekst, og at rådene vi har gitt, har bidratt til at organisasjonen har det bedre. Da kan tiden brukes til å jobbe strategisk fremover, i stedet for å jobbe “bakover” og håndtere interne utfordringer. Spesielt for en ideell organisasjon, der hver krone teller, er det betydningsfullt å kunne se mot fremtiden i stedet for å måtte “reparere” fortiden. 

Ottesen kan stolt fortelle at Bjørnson nylig har utviklet en ny visjon. 

“Vi gjør ledere og organisasjoner klar for en ny fremtid.” 

– Kjerneverdiene i denne visjonen er menneskeverd, ekthet og drivkraft. Dette representerer folkene i Bjørnson og det vi står for! 

Les mer på Bjørnson organisasjonspsykologene sin nettside.

Tusen takk til Bjørnson organisasjonspsykologene for årevis med godt samarbeid. Vi ser frem til flere!


Aktuelt

@Tegnehanne

– Vi har alltid dette kommunikasjonverktøyet fremme 

Dagligleder i Bjørnson Ingrid (2)

17 år med Bjørnson i ryggen 

2